DHC-1 CHIPMUNK 22

Jacek Mainka – kapitan i instruktor samolotów pasażerskich, właściciel zabytkowych samolotów związanych z Polskimi Siłami Powietrznymi 1940-47: Tiger Moth, Taylorcraft Auster i DHC-1 Chipmunk. Te piękne zabytkowe maszyny będzie można podziwiać podczas Dni Aeroklubu 2018!

Samolot DHC-1 Chipmunk został zaprojektowany w Kanadzie przez Wsiewołoda Jakimiuka. Był to samolot szkolny – następca DH-82 Tiger Moth. Koncepcja Chipmunk’a narodziła się jeszcze w Polsce przed wojną. Jakimunk był konstruktorem samolotów PZL P-11, P-24 i P-50 „Jastrząb”. W PZL powstawały konstrukcje całkowicie metalowe i taki był DHC-1. Jakimunk uważał silnik rzędowy za lepsze rozwiązanie, choć wybór napędu DH Gipsy Major był podyktowany dużymi zapasami tych silników pozostałych po DH-82.
Po zakończeniu wojny DHC miał zdecydowanie mniej zamówień. Powstała koncepcja zbudowania samolotu wielozadaniowego – poźniejszego DHC-2 Beaver. Wcześniej jednak przedstawiciele zakładów macierzystych DH z Wielkiej Brytanii zdecydowali, że DHC zbuduje najpierw samolot szkolny. Projekt ruszył w październiku 1945 roku. Wykorzystano liczne elementy, części pozostałe po produkcji DH-82 oraz wykorzystano rozwiązania konstrukcyjne np.amortyzacji podwozia oraz kształt tylnej części kadłuba z DH Mosquito.
Prototyp DHC-1 oblatano 22 maja 1946 roku.
W Kandzie wyprodukowano ponad 200 DHC-1, Anglii około 1000 egzemplarzy, w Portugalii 66 sztuki. Samoloty służyły do szkolenia w brytyjskich siłach powietrznych do lat 70 tych.
Obecnie ocenia się liczbę zachowanych DHC-1 Chipmunk na Świecie na około 500.

Samolot G-BYYU numer seryjny 50/1360 został wyprodukowany w OGMA, Portugalia w 1959 roku. Po zakończeniu służby wojskowej w latach 90 tych, znalazł się w cywilnym aeroklubie. Wkrótce został wymieniony w ramach projektu przebudowy portugalskich samolotów DHC-1 na napęd silnikami Lycoming i znalazł się w Wielkiej Brytanii. Został zakupiony przez Jacka Mainkę i odbudowany w latach 2010-2014 roku przez Cooper Engineering w Wickenby. W lipcu 2014 roku 50/1360 został przeprowadzony do Polski. Samolot nosi malowanie egzemplarza o znakach RAF WD322 z Training Command z 1951 roku. 31 stycznia 1951 roku Tadusz Wierzbowski Wier – pilot Lancasterów z Dywizjonu 300 – przeprowadził WD322 z fabryki do jednostki szkolnej. Jemu jego kolegom z PSP i potem RFA oraz Jakimukowi i polskim konstruktorom z DHC – im właśnie dedykowany jest projekt sprowadzenia do Polski pierwszego naszego Chipmunka…

Tigermoth.pl

DHC-1 CHIPMUNK 22