Robinson 44

Podczas Dni Aeroklubu publiczność będzie miała okazję oglądać nie tylko samoloty i szybowce ale także pokaz w locie śmigłowca Robinson 44. Maszynę będzie pilotował Zbigniew Kmieć.

Robinson R44 – czteromiejscowy lekki helikopter produkowany przez Robinson Helicopter Company od 1992 roku. Projekt został oparty na konstrukcji śmigłowca Robinson R22. Pierwszy lot R44 odbył się 31 marca 1990 roku, a certyfikat Federal Aviation Administration (FAA) uzyskał w grudniu 1992 roku. Pierwsza dostawa maszyny dla odbiorcy odbyła się w lutym 1993 roku.

R44 to śmigłowiec napędzany jednym silnikiem z półsztywnymi dwiema łopatami wirnika głównego i dwułopatkowym wirnikiem ogonowym. Posiada zamkniętą kabinę z dwoma rzędami siedzeń, mieszcząc 4 osoby łącznie z pilotem. Kierunek ruchu tylnego wirnika został zmieniony w stosunku do R22 dla poprawy kontroli jego odchylenia.

Projektowany w latach 80. przez Franka Robinsona i jego inżynierów R44 swój pierwszy lot odbył 31 marca 1990 roku. R44 Astro otrzymał certyfikat FAA w grudniu 1992 r., a pierwsze dostawy miały miejsce w styczniu 1993roku. W styczniu 2000 r. wprowadzono Robinson Raven z hydraulicznym wspomaganiem kontroli i regulowanymi pedałami. W lipcu 2002 r. wprowadzono Robinson Raven II, który oferuje bardziej zaawansowany silnik z wtryskiem paliwa i szersze łopaty wirnika, co pozwala na zwiększenie masy całkowitej i pułapu.

W 1997 roku Robinson R44 został pierwszym śmigłowcem pilotowanym przez kobietę, która odbyła nim lot dookoła świata. Była to Jennifer Murray, która pokonała na pokładzie R44 dystans 36 tys. mil w 97 dni.

(źródło pl.wikipedia.org)

7 kwietnia 2018