Zaznacz stronę

Taylorcraft Auster Mk IV

Taylorcraft Auster Mk IV

Jacek Mainka – kapitan i instruktor samolotów pasażerskich, właściciel zabytkowych samolotów związanych z Polskimi Siłami Powietrznymi 1940-47: Tiger Moth, Taylorcraft Auster i DHC-1 Chipmunk. Te piękne zabytkowe maszyny będzie można podziwiać podczas Dni Aeroklubu 2018!

Wyprodukowany w kwietniu 1944 roku samolot obserwacyjny Auster Mk.IV MT255 s/n 799 G-ANHU to kolejny typ samolotu, na którym latali polscy lotnicy w czasie wojny. Zadaniem tych nieuzbrojonych samolotów było wyszukiwanie celów dla artylerii, korygowanie ognia, rozpoznanie, loty dyspozycyjne czy zapoznawanie oficerów armii z polem walki. Był używany przez Polaków w ATA, polskie dywizjony myśliwskie oraz polski 663 Dywizjon Współpracy z Artylerią we Włoszech. Nasz egzemplarz MT255 służył w 659 dywizjonie AOP wspierając działania 1 Armii Kanadyjskiej – czyli również polskiej Dywizji Maczka. Od Inwazji aż do zakończenia wojny ten niepozorny samolot cały rok był w samym środku walki…

MT255 po wojnie trafił do Hiszpanii, skąd w latach 70-tych wrócił do Wielkiej Brytanii. Dopiero w 2010 roku został wyremontowany i oblatany ponownie jako G-ANHU. W 2011 roku przebazowany do Polski przez Jacka Mainkę i Marka Rumble. To pierwszy w Kraju bojowy, bez cudzysłowia, samolot używany w II WŚ przez polskich lotników, który jest w stanie w pełni sprawnym do lotu. Samolot odwiedził w 2011 roku bazę RAF Wattisham, gdzie bazuje jednostka na śmigłowcach Apache – kiedyś polskiego dywizjonu 663. Gościł również w bazie w Mińsku Mazowieckim – upamiętniając historię polskich lotników II WŚ wśród kościuszkowskich MiG-ów.  18 maja 2012 roku MT255 uczestniczył w obchodach 68 rocznicy Bitwy pod Monte Cassino nad Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Ten lot był szczególnie dedykowany Panu Majorowi Janowi Paśnickiemu, który w czasie wojny latał na Auster’ach w polskim 663 Dywizjonie we Włoszech (1945).

Taylorcraft Auster Mk IV, fot. Krzysztof Niewiadomski