Tiger Moth T-7230

Jacek Mainka – kapitan i instruktor samolotów pasażerskich, właściciel zabytkowych samolotów związanych z Polskimi Siłami Powietrznymi 1940-47: Tiger Moth, Taylorcraft Auster i DHC-1 Chipmunk. Te piękne zabytkowe maszyny będzie można podziwiać podczas Dni Aeroklubu 2018!

Tiger Moth T-7230 to unikatowy, historyczny samolot bazujący w Polsce. Na Tiger Moth szkolili się nasi lotnicy w Wielkiej Brytanii w czasie wojny, T-7230 nosi polsko-brytyjskie malowanie z końca wojny.  Jest to autentyczny samolot, nie replika, który pamięta czasy II Wojny Światowej, a dalej jest w stanie zdatnym do lotu w Polsce. Został zbudowany i przekazany Królewskim Siłom Powietrznym (RAF) jeszcze w czasie Bitwy o Anglię. Przez cala wojnę pracowicie szkolił dwudziestoparoletnich późniejszych pilotów Spitfire czy Lancaster. Wielu z nich spadło potem w płomieniach gdzieś w Europie – dlatego taki samolot jest w pewnym sensie „latającym pomnikiem”.

Samolot przyleciał do Polski w 2007 roku. Od tego czasu uczestniczył w kilkunastu zlotach, pokazach – Radom, Góraszka, Kraków, Płock, Nowy Targ, odwiedził również Niemcy (Padenborn) i Francję (Lens). Podczas Góraszki 2008 udało się wykonać symboliczny przelot. Wyszkolony na Tiger Moth pilot Spitfire z 308 Dywizjonu Myśliwskiego, Jerzy Główczewski, lecący T-7230 z Jackiem Mainką spotkał się ze w powietrzu z Spitfire V z BBMF w malowaniu dowódcy 303 Jana Zumbacha (pilot Al Pinner). Pan Jerzy jest więc jedynym pilotem PSP 1940-47, który lecąc na swoim dawnym samolocie mógł oglądać Spitfire nad Warszawą.

T-7230 również udział w filmach dokumentalnych m.in.”Historia Polskiej Awiacji – Tiger Moth” z pilotem, który szkolił się na tym typie – Antonim Tomiczkiem. Pan Antonii był instruktorem już przed Wojną, wziął udział w Kampanii Wrześniowej, a w 1944 roku latał na Halifax i Liberator ze zrzutami m.in. niosąc pomoc Powstaniu Warszawskiemu.
Tigermoth.pl, fot. Krzysztof Niewadomski

7 kwietnia 2018